Mjesec žuta lopta

traži dalje ...

»MJESEC ŽUTA LOPTA«, pjesma prvi put objavljena u Novoj misli, 1953, 9, kao dio dnevničke proze Zapisi iz godine 1916, a potom u Davnim danima (Zagreb 1956); jedina pjesma iz Davnih dana koja nije objavljena u knjizi Poezija (Zagreb 1969), ali je uvrštena u knjigu Poezija (Sarajevo 1973). Datirana je 14. V. 1916. u 20 sati. Sastavljena je od dvaju dvostiha s rimama ab/ba.

Ona je vjerojatno najbolji primjer poetološke ilustracije načela što ga dnevnički prozni, zapravo esejistički, fragment teksta prije pjesme naznačuje. Riječ je o kategoriji umjetničkog individualizma, odn. kriteriju inovacije i osobnoga umjetnikova viđenja, što ujedno implicira i njegov odnos prema strukturi temporalnosti. Jednom jedinom strofom, formalno i stilski u tradiciji hrv. književnosti, autor na tematskome, motivskom, leksičkom i semantičkom planu, a u duhu najavljenoga zahtjeva, podastire inovativni šok, spajajući na netradicionalan način kontrarne motive (žuti mjesec, gnjila dinja, hrkanje i roktanje svinja). To u biti otkriva karnevalizaciju svijeta postupkom simultanizma, koegzistencije i sučeljavanja »čulne irealnosti« (H. Friedrich), estetske sublimacije i animaliteta čovjeka, što su, prema V. Žmegaču, već obilježja ekspresionizma.

C. Ma.

članak preuzet iz tiskanog izdanja 1993. – 1999.

Citiranje:

Mjesec žuta lopta. Krležijana (1993–99), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2024. Pristupljeno 8.9.2024. <https://krlezijana.lzmk.hr/clanak/mjesec-zuta-lopta>.