VINCENT IZ KASTVA

traži dalje ...

VINCENT IZ KASTVA (latinizirano Vincencius de Kastua), slikar iz druge pol. XV. st., predstavnik tzv. mekog stila u kasnogotičkom zidnom slikarstvu. God. 1474. oslikao je grobljansku crkvu Sv. Marije na Škrilinama kraj Berma u Istri. Uz prizore iz Marijina i Kristova života ističu se vještinom kompozicije i skladom boja freske Mrtvački ples, Kolo sreće te Poklonstvo kraljeva s motivima iz basni.

Krleža ga spominje u članku Jadranska tema (Riječki list, 3. VII. 1952) kao slikara koji je »polagao temelje našeg istarskog Fresko-pojasa«. U putopisnom eseju Izlet u Istru (Novi list, 1. V. 1965) opisuje posjet crkvi Sv. Marije i susret s »kavalkadom bijelih konja na osnovnom tonu ružičaste boje«. Kompozicija sadrži »elemente bujnog folklora i fantaziju samouka« i za Krležu je djelo čarobnjaka »koji je ovo kavalerisko poklonstvo osjetio u vidovitoj hipnozi«. Beramske freske nastale u civilizaciji koja je »gluhonijema za ljepotu« suprotstavlja europskim »Idealima Ljepote«, koji su ih nepravedno zasjenili.

V. R. V.

članak preuzet iz tiskanog izdanja 1993. – 1999.

Citiranje:

VINCENT IZ KASTVA. Krležijana (1993–99), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2024. Pristupljeno 1.5.2024. <https://krlezijana.lzmk.hr/clanak/vincent-iz-kastva>.