VREME

traži dalje ...

VREME, dnevni list izlazio u Beogradu, na ćirilici. Prvi broj novina, koje su s velikim ambicijama pokrenuli političari Radikalne stranke, nosi nadnevak 18. XII. 1921; vlasnik je Vreme a. d., dugogodišnji direktor Kosta M. Luković. Vreme se štampalo u vlastitoj modernoj tiskari, a česte financijske teškoće rješavane su izdašnim subvencijama iz fondova Ministarstva vanjskih poslova. Posljednji broj izašao je 6. IV. 1941.

Tridesetih godina u Vremenu su objavljena dva veća teksta o Krleži. Miroslav Krleža u Beogradu, u broju od 25. V. 1929, nastao je u ozračju beogradske premijere Gospode Glembajevih u Gavellinoj režiji (11. V. 1929). Opisuje susret Krleže, M. Bogdanovića, R. Drainca i R. Mladenovića u »bifeu kod Spomenika« i razgovor o predstavi i suvremenoj književnosti, a potpisuje ga R. Drainac. Uz tekst je i crtež, Krležin portret nepotpisanog autora. K. Draincu priopćuje da je vrlo zadovoljan režijom B. Gavelle, drži je »izvanrednom«, ali rezignira nad općim stanjem u književnosti. Bez obzira na sitne žalce, u tom je tekstu očita drastična promjena Drainčeva stava spram Krleže, jer mu je u radikalskoj Samoupravi potkraj 1923. posve odricao književnu vrijednost.

Drugi tekst, objavljen 25. I. 1931. s naslovom Poznati zagrebački književnik, g. Miroslav Krleža u Beogradu i podnaslovom G. Krleža izdaje u Beogradu jedan roman i jednu novu dramu, opsežan je intervju potpisan samo inicijalima G. B. i ilustriran glasovitim Dobrovićevim portretom. To je jedini pravi Krležin intervju sve do 1945. Dvosatni razgovor vođen je »u hotelu Union u Kosovskoj ulici«, gdje je pisac odsjeo očekujući da se riješe tehnički detalji vezani za publiciranje novih rukopisa. Intervjuom dominiraju teme vezane za Krležinu izolaciju, za njegov zagrebački književno-društveni status nakon razlaza s redakcijom Književnika i odjeka predavanja održanog 9. travnja 1930. u Glazbenom zavodu. S mnogo gorčine K. objašnjava bit svog spora s kazališnim i inim kritičarima i opisuje milje u kojem mu je onemogućeno odgovoriti na optužbe. Najavljuje zbog toga da će pokrenuti svoj književni list »već na jesen« (što mu neće uspjeti), da neće dopustiti prikazivanje svojih drama u zagrebačkom kazalištu »dok se ta pitanja bar principijelno ne riješe«, te da je o svim tim »inkompatibilitetima« napisao knjigu koju će štampati već na proljeće. Moj obračun s njima, međutim, objavit će u vlastitoj nakladi istom 1932.

Me. Š.

članak preuzet iz tiskanog izdanja 1993. – 1999.

Citiranje:

VREME. Krležijana (1993–99), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2024. Pristupljeno 21.11.2024. <https://krlezijana.lzmk.hr/clanak/vreme>.